Koçbey Forum Sayfası
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Windows XP Kurulumu

Windows XP Kurulumu Empty Windows XP Kurulumu

Mesaj  Mehmet Salı Haz. 03, 2008 11:09 pm

Hard disk bölümleme yapmak istemeyenler için buradan devam ediyoruz. Seçenekleri tekrar yazalım:

Seçili öğede Windows XP kurmak için ENTER’ a basın
Bölümlenmemiş alanda bölüm oluşturmak için C’ ye basın
Seçili bölümü silmek için D’ ye basın

2. ve 3. seçenekler harddisk bölümleme için kullanılıyor. Siz harddisk bölümleme yapmayacağınız için 1. seçenek sizin için gerekli olacak.
Windows XP kurmak istediğiniz sürücüyü seçip (C: sürücüsü önerilir) ENTER tuşuna basın.
Daha önceden seçtiğiniz bölümde Windows kuruluysa, aynı sürücüye birden çok Windows kurulduğunda çalışmayacağını söyleyen bir uyarı gelecek.
Eğer ikinci bir işletim sistemi olarak Windows XP istiyorsanız (çift işletim sistemi) başka bir sürücü seçin.
Eğer sadece Windows XP kurmak istiyorum çift işletim sistemi istemiyorum diyorsanız bu uyarıyı kafanıza takmıyorsunuz çünkü İleriki adımda eski Windows’ a format atma gibi seçeneğimiz olacak.

FORMATLAMA VE DOSYA SİSTEMİ SEÇİMİ

Karşımıza şu seçenekler gelecek:

Bölümü NTFS dosya sistemini kullanarak biçimlendir. (Çabuk)
Bölümü FAT dosya sistemini kullanarak biçimlendir. (Çabuk)
Bölümü NTFS dosya sistemini kullanarak biçimlendir.
Bölümü FAT dosya sistemini kullanarak biçimlendir.
Dosya sistemini olduğu gibi bırak
--------------------------------------------------------------------------------
Ilk 4 seçenek format atar en son seçenek seçili sürücüye format atmadan kuruluma başlar. Çift işletim sistemi kuracaksanız ve sürücünüzün içeriği silinmeden Windows kurmak istiyorsanız son seçeneği seçeceksiniz. Şimdi kuruluma biraz ara verelim ve NTFS ve FAT dosya sistemlerine ve hangi durumda hangisini seçeceğimize bir göz atalım.
NTFS ve FAT32 Dosya Sistemleri

NTFS Avantaj ve Dezavantajları: Sadece Windows XP / Windows 2000 / Windows NT tarafından desteklenir, Windows 98 / Me bu dosya sistemiyle biçimlendirilmiş sürücüye ulaşamaz.

Güvenlik ön plandadır, NTFS ile Windows XP / Windows 2000 / Windows NT de BİLGİSAYAR yöneticisi diğer kısıtlı hesaplara; şu dosya ve klasörü görmesin (ulaşamasın) , şunu silmesin, şuraya en fazla x MB dosya yazabilsin gibi kısıtlamalar yapılabilir. Ayrıntılı bilgi için bana mail atabilirsiniz.
Dosya sistemi çok sağlamdır. Dosyaların kayıtları 2 yerde tutulduğundan dosya kayıpları ve hataları neredeyse yoktur. Bu dosya sistemi için ek 200-300 MB (hard diskin boyutuna göre değişir) kayıt alanı işgal edilir.
Hard diskinizin okuma kafası biraz daha çok hareket eder, biraz daha hızlı olmasını gerektirir ama bu konu çok da abartılacak kadar değildir. 7200rpm hard diskler için problem yoktur, aşağısı için hafif bir yavaşlama olur.
NTFS biçimlendirilen sürücü format atılmadan FAT32’ ye çevrilemez.
Disk Birleştiricisi gibi dosya işlemleri çok hızlıdır. En dağınık hard diskinizi birleştirmek 15 dakikayı genelde geçmez.

FAT32 Avantaj ve Dezavantajları
Tüm Windows’ lar tarafından ulaşılabilir.
Güvenlik yoktur. Windows XP / 2000 / NT de kısıtlı hesaba sahip kullanıcılar rahatlıkla tüm hard diske ulaşabilir, istediği belgeyi görebilir, değiştirebilir, silebilir. Bu konuda kısıtlama konulamaz.
Dosya sistemi NTFS’ e göre sağlamlık derecesi daha düşüktür.
FAT32 biçimlenen sürücü NTFS’ e dosyalarınız korunarak komut sisteminden convert komutuyla çevrilebilir.
Disk birleştiricisi gibi dosya işlemleri yavaştır. 1 saati bulan birleştirmeler olabilir.
Işte dosya sistemlerine en genel özellikleriyle baktık. Şimdi gelelim benim tavsiyeme. Eğer çift işletim sistemi kullanıyorsanız ve bunlardan bir tanesi Windows 98 / ME ise bu işletim sistemleriyle de sürücünüze ulaşmak için FAT32 tercih edin. Harddiskiniz çok eski ve çok yavaşsa da FAT32 tercih edilebilir.
Diğer durumlarda NTFS dosya sistemini tercih etmenizi kesinlikle öneririm. Güvenliğiniz her şeyden önce gelir. Eğer kullanıcı hesaplarını çok aktif kullanıyorsanız (yönetici-kısıtlı hesap) zaten NTFS olmadan kesinlikle bu hesapların bir anlamı kalmaz.

Windows kurulumuna kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Bölümü NTFS dosya sistemini kullanarak biçimlendir. (Çabuk)
Bölümü FAT dosya sistemini kullanarak biçimlendir. (Çabuk)
Bölümü NTFS dosya sistemini kullanarak biçimlendir.
Bölümü FAT dosya sistemini kullanarak biçimlendir.
Dosya sistemini olduğu gibi bırak

(Çabuk) yazanlar DOS’ tan bildiğiniz Quick Format’ ın karşılığıdır. Quick Formatı kesinlikle tavsiye etmiyoruz, her zaman normal format atın. Normal formatta sürücünüzün bozuk alanları (Bad Sector’ ler) işaretlenir ve bu alanlara İleride dosya bilgisi yazılmaz. Quick formatta ise tüm sürücü hatasız kabul edilir, bozuk alanlar incelenmez ve İleride bu bozuk alana dosya yazılabilir ve dosya kaybedilebilir. Bu sadece harddiskiniz değil disket sürücünüzde de geçerli bir durumdur.
Format atmadan ve sürücünün içeriğini silmeden Windows kurmak istiyorsanız son seçenek olan “Dosya sistemini olduğu gibi bırak” seçeneğini seçiniz.

Format atmak için ilk 2 seçeneği geçiyoruz, 3. ve 4. seçeneklerden birini (NTFS veya FAT) durumunuza göre seçin.
Seçiminizi yapıp “ENTER” tuşuna bastıktan sonra formatlama başlayacak ve formatlama bitince otomatik olarak Windows XP Kurumu başlayacaktır.

Her şey otomatik olarak hallediliyor. Windows XP’ yi kurduktan sonra mutlaka Ekran Kartı, Ses Kartı gibi sürücülerinizi Windows’ un tanıdığıyla yetinmeyin mutlaka üreticisinin sitesine gidip son sürüm Windows XP sürücülerini indirip kurun. Windows XP’ nin tanıdığı sürücülerle donanımınızın tüm özellikleri kullanılmayabilir.
Mehmet
Mehmet

http://www.kocbey.com

- Similar topics