Koçbey Forum Sayfası
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SP3 lü Windows XP CD si Hazırlamak

SP3 lü Windows XP CD si Hazırlamak Empty SP3 lü Windows XP CD si Hazırlamak

Mesaj  Mehmet C.tesi Haz. 07, 2008 8:39 pm

Windows XP Sp3 geçtiğimiz haftalarda çıktı, ve artık windows xp kullanıcıları bu servis paketi sayesinde son güncellemeer dahil daha güvenli bir sistem kullanıyorlar. SP 3 kurulumunu bilgisayarınızı formatladıktan sonra yapmak size vakit kaybetiriyorsa ve SP 3 lü windows XP cd niz olmasını istiyorsanız çok kısa bir sürede sp3 entegre edilmiş Windows XP cd si hazırlayabiliriz.

Öncelikle SP3 lü XP cd si hazırlamak için aşağıdaki belirtiğimiz programları hazır bulundurmalısınız;

Windows XP CD si (Home – Pro Boot özelliği olmalı ve herhangi bir SP seviyesinde olabilir)
Windows XP SP3 Güncellemesi ( Microsoft.com dan çekebilirsiniz)
Bart’s Boot Imag Extractor ( BBIE)
Nero Burning Room

Yapacağımız çalışmada Nero yada BBIE kullanmak zorunda değiliz. Sadece elimizdeki Windows XP cd sinin boot imaj dosyasını almamıza yarayacak herhangi bir boot imajı ayıklama programı da olabilir,ve bootable cd yapmak için de nero alternatifi programlarda kullanılabilir.

Yapılacak İşlemler

Adım 1 : Microsoft.com dan çektilen SP3 dosyası disk üzerinde bir klasöre açılır.
( F:\XPSP3)

Aşağıdaki komut ile SP3 uygulama dosyası açılır.

F:\XPSP3\ WindowsXP-KB936929-SP3-x86-TRK.exe –x

SP3 lü Windows XP CD si Hazırlamak Sp3_acmak
Komut aşağıdaki ekran görüntüsü ile tamamlandığında F:\XPSP3 klasörüne I386 klasörü
altına sp3 içeriği açılmış olacaktır.

SP3 lü Windows XP CD si Hazırlamak Sp3_acmak1
Aşağıdaki İşlem bittikten snra sp3 dosyaları cd ye eklemek üzere hazır hale geliyor.

Adım 2 : Windows XP cd si disk üzerinde bir klasöre içeriği tamamen kopyalanır. (F:\XPSP2CD) Windows XP sp2 li Kullandık

Adım 3 : Windows XP cd sinin Boot özelliği kopalanır.(Hazırlanan SP3 lü cd ye entegre etmek için )

BBIE program ile Boot özelliği olan XP cd sindne boot imaj dosyasını alabiliriz.

( E: cd / dvd sürücüsü, Bootable XP cdsinin bulunduğu yol )

Bu komutu tamamladığımızda image1.bin isimli boot imaj dosyası elde edilir. Ve cd hazırlanırken kullanılır.

Adım 4 : Klasöre açılan SP3 dosyaları Windows XP cd sine entegre edilir. Aşağıdaki komut ile açılan sp3 dosyaları daha eski versiyo olan windows cd sine eklenir.

Komut çalıştırıldığında aşağıdaki ekran gelir ve güncelleme işlemi başlar.

Güncelleme işlemi bittiğinda artık SP3 seviyesinde Windows XP cd si bilgisayar diskinde hazır durumdadır. Tek yapılması gereken sp3 lü windows xp dosyalarının bootable olarka cd ye yazılmasıdır.

Adım 5 : Bootable CD hazırlanması

Hazırladığımız SP3 lü windows cdsini bootable hale getirmek için Nero kullanıyoruz.

Nero içerisinde Bootable CD yani başlangıç CD si yapma bölümünü seçiyoruz ve boot imaj dosyasını göstereceğimiz Kalıp Dosyası bölümünden BBIE ile aldığımız Image1.bin açılış dosyası imajını gösteriyoruz.

Uzman Ayarlarını Aç seçeneğini de seçip Taklit etme tipini devre dışı bırakıyoruz ve yüklenen sektör sayısını da 4 yapıyoruz.

Bu işlem sonunda yeni butonuna basıp cd ye aktaracağımız dosyaları yani SP3 dosyalarının eklendiği XPSP2 klasörünün içeriğini ekliyoruz.

Yazdırma işlemini tamamladığımızda ise SP3 seviyesinde kuruluma hazır bootable bir windows xp cd si elde etmiş oluyoruz.

www.bilisimrüzgari.com
Mehmet
Mehmet

http://www.kocbey.com

- Similar topics